Ankieta

Czym grzejesz?

  ​

Ogrzewacz przepływowy czy bojler ???

To pytanie pojawia się przed każdym inwestorem, który chce rozwiązać problem przygotowania wody użytkowej. A odpowiedź nie jest jednoznaczna i zależy od wielu czynników. Co więc wybrać ???...

Zanim odpowiemy na to proste z pozoru pytanie postawmy jeszcze jedno prostsze.

Po co nam ogrzewacz wody ?

Chcemy mieć ciepłą wodę, zaraz po odkręceniu kranu, o stałej temperaturze, najlepiej niedrogo i w odpowiedniej ilości.
Tak więc, nasze oczekiwania są kluczowe przy wyborze typu ogrzewacza.

Trzeba określić zapotrzebowanie rodziny na ciepłą wodę. Zależy ono od wielu czynników:

* wielkości domu,

* liczby punktów poboru wody (kranów),

* liczby domowników,

* wyposażenia łazienki (lub łazienek),

* przyzwyczajeń i upodobań domowników.

Żeby dobrze dobrać podgrzewacz do określonych potrzeb, trzeba poznać cechy użytkowe różnych urządzeń dostępnych na rynku. Zależą one od sposobu, w jaki podgrzewają wodę. A sposoby są dwa:

  1. ogrzewacz przepływowy, czyli "na bieżąco"

  2. ogrzewacz pojemnościowy, czyli z magazynowaniem.

Ogrzewacze przepływowe i pojemnościowe mogą być zarówno elektryczne jak i gazowe. Tymi drugimi zajmiemy się w innym artykule.

Podgrzewacz przepływowy

Podgrzewacze przepływowe mogą być zasilane zarówno z wodociągu, jak i z własnego ujęcia wyposażonego w hydrofor. W instalacjach z hydroforem, w których ciśnienie wody się waha, może również zmieniać się temperatura ciepłej wody wypływającej z podgrzewacza. Urządzenia mają niewielkie wymiary i masę nie przekraczającą kilku kilogramów.

Jak to działa?
Podgrzewacz zaczyna pracę w momencie odkręcenia kranu z ciepłą wodą. Wtedy dopiero urządzenie zaczyna podgrzewać wodę i pobiera w tym celu energię. Pobiera ją tak długo, aż ustanie przepływ wody, czyli do zakręcenia kranu. Jeśli kran zostanie odkręcony ponownie (po upływie dłuższego czasu), to woda znajdująca się w instalacji między podgrzewaczem, a kranem zdąży wystygnąć, i już nie zostanie podgrzana. Najpierw popłynie chłodna woda, a będzie jej tym więcej, im miejsce poboru wody jest bardziej oddalone od podgrzewacza.

W zależności od mocy i ilości punktów poboru mamy podgrzewacze jednopunktowe i wielopunktowe.

Przepływowe podgrzewacze jednopunktowe obsługują jeden kran, i dlatego zwykle montowane są bezpośrednio w jego pobliżu, na przykład pod lub nad umywalką albo zlewozmywakiem. Często już fabrycznie wyposażone są w wylewkę, baterię lub rączkę natrysku. Podgrzewacze o małej mocy, których wydajność jest niewielka, mają wylewki zakończone perlatorem - jego zadaniem jest mieszanie wody z powietrzem i rozpraszanie strumienia. A wszystko po to, by dać użytkownikowi złudzenie, że z kranu płynie jej więcej niż w rzeczywistości. Taki sposób zaopatrzenia w ciepłą wodę polecany jest szczególnie dla oddzielnych, oddalonych od siebie punktów poboru takich jak: umywalki, zlewozmywaki o niedużych wydatkach wody (mycie rąk, zmywanie małej ilości naczyń).

Podgrzewacze wielopunktowe umożliwiają centralne zasilanie w ciepłą wodę kilku, czy kilkunastu punktów poboru wody w obiekcie. Powinny być zamontowane centralnie, aby ograniczyć do minimum długość (a więc i średnice) przewodów rozprowadzających, a tym samym - ilość zalegającej w nich wody. Między kolejnymi włączeniami podgrzewacza, woda stygnie bowiem do temperatury otoczenia. Zużyta do jej podgrzania energia elektryczna jest wtedy bezpowrotnie tracona.

Ogrzewacze mogą być zasilane jednofazowo lub trójfazowo.
Jednofazowo zasilane są przeważnie ogrzewacze jednopunktowe, a ich moc waha się od 3 do 6 kW.
Trójfazowo zasilane są ogrzewacze wielopunktowe, a ich moc sięga 24 kW.

Podstawowym parametrem podgrzewacza jest jego moc. To od niej zależy jaką ilość wody będzie w stanie przygotować podgrzewacz.
Woda dopływająca do sieci ma temperaturę 5-10 stopni. Podgrzewacz winien więc ją podgrzać o 30-40 stopni. Poniższa tabela pokazuje jaka moc jest potrzebna do ogrzania wody o zadaną temperaturę przy określonym strumieniu w litrach na minutę.

Przepływ wody w litrach na minutę

Moc w kW przy przyroście temperatury wody o :

30 stopni

40 stopni

1

2,1 kW

2,8 kW

2

4,2 kW

5,6 kW

3

6,3 kW

8,4 kW

4

8,4 kW

11,2 kW

5

10,5 kW

14 kW

6

12,6 kW

16,8 kW

7

14,7 kW

19,6 kW

8

16,8 kW

22,4 kW

9

18,9 kW

25,2 kW

10

21 kW

28 kW

11

23,1 kW

30,8 kW

12

25,2 kW

33,6 kW

13

27,3 kW

36,4 kW

14

29,4 kW

39,2 kW

15

31,5 kW

42 kW


Jak widać z tabeli, najmniejsze urządzenia do 3 kW, podgrzewają od temperatury 10°C do około 50°C zaledwie od 1 do 2 l wody na minutę. Jest to niewiele, zważywszy, że za ilość wystarczającą przyjmuje się 5 l ciepłej wody na minutę przy korzystaniu z umywalki lub zlewozmywaka, i około 6 litrów - pod prysznicem.
Chcąc napełnić wodą dużą wannę z hydromasażem o objętości 250 litrów, podgrzewaczem o mocy 24 kW i temperaturą 50 stopni, musimy czekać ok. 30 minut. Wypływ wody będzie rzędu 8-9 litrów na minutę. A woda zacznie nam już stygnąć.
Jeśli potrzebujemy wody o wysokiej temperaturze w kilku punktach jednocześnie, to po prostu zabraknie nam mocy. Korzystanie z tak przygotowanej wody nie zawsze będzie komfortowe, a czasami wręcz uciążliwe.

Zastosowana moc ogrzewacza jest ściśle powiązana z zabezpieczeniami prądowymi w tablicy elektrycznej mieszkania lub budynku.

Największe popularne ogrzewacze wody zasilane trójfazowo mają moc 24 kW. Jeśli do tego dodamy inne urządzenia elektryczne takie jak: oświetlenie, sprzęt AGD czy inne urządzenia przemysłowe to zapotrzebowanie mocy elektrycznej budynku gwałtownie wzrasta.

Z zapotrzebowaniem mocy wzrasta również opłata stała, jaką płacimy do zakładu energetycznego. Warto więc przeanalizować jak moc ogrzewacza wpłynie na warunki określone w przyłączu energetycznym. Zwłaszcza, że z ogrzewacza korzystamy tylko kilkanaście czy kilkadziesiąt minut na dobę.
W przypadku ogrzewaczy jednofazowych 3 do 6 kW, należy zwrócić uwagę na wielkość bezpiecznika w tablicy elektrycznej.
Prąd pobierany przez ogrzewacz I = P(Moc ogrzewacza) / U(napięcie 230 Volt)
Tak więc ogrzewacz o mocy 5000 Wat pobiera prąd o mocy 22,7 A. Należy więc zastosować dość duży bezpiecznik 25 A.

Kolejny parametr podgrzewacza przepływowego, a w zasadzie jego cecha konstrukcyjna to -regulacja temperatury wody.

Najprostsza jest regulacja hydrauliczna, najczęściej zastosowana w podgrzewaczach jednopunktowych. Oznacza ona, że im większy strumień wody, tym niższa temperatura i odwrotnie. Jeśli moc urządzenia jest niewielka, zwykle nie można jej regulować.
W podgrzewaczach wielopunktowych, hydraulicznych o większej mocy mamy dodatkowo możliwość wyboru mocy elektrycznej za pomocą przełącznika ½ na 1 lub 1/3 na 2/3 na 1. Nie rozwiązuje to problemu stałej temperatury wypływu wody.
Jeśli bierzesz prysznic, a ktoś w tym momencie puści wodę w kuchni, to jej temperatura natychmiast spadnie. Brrrrrrr
Regulujesz więc kurkiem i zmniejszasz strumień wody, by obniżyć temperaturę. Wtedy mąż lub żona kończy myć naczynia, a ty dostajesz na plecy gorącą wodę.

Podgrzewacze wielopunktowe droższe i bardziej zaawansowane, zwykle wyposażone są już w elektroniczne układy do sterowania mocą i strumieniem ciepłej wody.

Działają one na zasadzie zaworu termostatycznego lub elektronicznego układu włączającego poszczególne sekcje grzałek. W najbardziej nowoczesnych ogrzewaczach zastosowane są oba rozwiązania.
W miarę wzrostu strumienia wody, układ regulacyjny włącza kolejne sekcje grzałek.
Jeśli brakuje mocy to zawór termostatyczny ogranicza przepływ tak, by utrzymać zadaną temperaturę.
Elektroniczne układy regulacji pozwalają nie tylko precyzyjnie ustawić żądaną temperaturę wody, ale także zoptymalizować zużycie energii elektrycznej.

Fakt przepływowego podgrzewania wody oraz sposób sterowania temperaturą powoduje, że podgrzewacze ciśnieniowe źle współpracują z bateriami termostatycznymi lub jednouchwytowymi mieszającymi wodę. Szczególnie te sterowane hydraulicznie.

Wnioski nasuwają się same.

Jeśli masz:

  1. niewielką liczbę punktów poboru (1 łazienka z natryskiem, kuchnia) lub tylko 1 punkt.

  2. małe potrzeby wody (brak dużej wanny, użytkowników nie korzystających z wody jednocześnie)

  3. dostateczną moc elektryczną do potrzeb wody

Możesz wybrać elektryczny ogrzewacz przepływowy.

W przeciwnym razie wybierz inny sposób przygotowania wody.

Podgrzewacz pojemnościowy

Podgrzewacz pojemnościowy, popularnie zwany termą lub bojlerem - podgrzewa, a następnie magazynuje ciepłą wodę. Wystudzeniu wody w zasobniku zapobiega grzałka sterowana termostatem, utrzymującym stałą temperaturę i izolacja cieplna, którą stanowi zwykle kilkucentymetrowa (2-8 cm) warstwa pianki poliuretanowej, polistyrenowej lub wełny mineralnej.

Jak to działa?
Podgrzewacz pracuje cały czas utrzymując poprzez termostat zadaną temperaturę wody. W momencie odkręcenia kurka, na skutek ciśnienia z sieci wodociągowej, ciepła woda jest wypychana z ogrzewacza przez wodę zimną.
Podgrzewacze mamy bezciśnieniowe i ciśnieniowe.
Podgrzewacze bezciśnieniowe obsługują jeden punkt poboru wody. Są niewielkiej objętości 5-20 litrów. Montuje się je nad lub pod zlewozmywakiem albo umywalką. Współpracują tylko i wyłącznie ze specjalną armaturą, zwykle sprzedawaną w komplecie z urządzeniem.
Woda z sieci podawana jest właśnie do zaworu specjalnej baterii. Zamknięcie kurka baterii zamyka dopływ wody do zbiornika. Nie jest on poddany ciśnieniu z sieci i stąd nazwa. Nadają się one do przygotowania ciepłej wody wszędzie tam, gdzie potrzeba jej niewiele, ale jest często używana. Częste mycie rąk w gabinetach lekarskich, biurach, sklepach.
Podgrzewacze ciśnieniowe obsługują kilka czy kilkanaście punktów poboru jednocześnie. Mogą pracować w instalacji podłączonej do sieci wodociągowej lub zaopatrywanej w wodę z własnego ujęcia i wyposażonej w hydrofor.
Woda z sieci podawana jest bezpośrednio na ogrzewacz (jest na ciśnieniu). Odkręcenie kurka powoduje wypchnięcie wody z ogrzewacza, jednak po zamknięciu dalej pozostaje on na ciśnieniu z sieci wodociągowej.

Zbiorniki podgrzewaczy ciśnieniowych wykonane są ze stali nierdzewnej, ocynkowanej lub pokrytej warstwą emalii. Do ochrony zbiornika przed korozją służy zamontowana w nim anoda magnezowa lub w bardziej zaawansowanych produktach, anoda tytanowa.

To właśnie tutaj widać różnicę w ofercie poszczególnych producentów. Kto daje 2 lata gwarancji, kto 3 lata, a kto 5 i 7 lat gwarancji. Tak... 7 lat. Taka gwarancja również istnieje.
Zbiorniki mogą być w wersji pionowej (wiszące lub stojące) lub poziomej (wiszące). Objętości mogą sięgać 1000 litrów.
Wraz ze wzrostem temperatury wody w podgrzewaczu pojemnościowym, rośnie jej ciśnienie. Przekroczenie ciśnienia dopuszczalnego (zwykle 0,6 Mpa), doprowadziłoby do zniszczenia zbiornika, dlatego podgrzewacze ciśnieniowe są wyposażone w zawory bezpieczeństwa. W podgrzewaczach o objętości większej od 100 litrów, wzrost ciśnienia powoduje kapanie wody z zaworu bezpieczeństwa. Jest to normalne zjawisko. Wodę należy odprowadzić do kanalizacji. Często oryginalne zawory bezpieczeństwa wyposażane są w syfon z takim odprowadzeniem.

By uniknąć kapania wody w podgrzewaczach o większej objętości (200-300-500 l) możemy zastosować naczynie przeponowe do wody użytkowej, które rozładuje ciśnienie powodowane nagrzewaniem się wody. Wielkość naczynia przeponowego określa się na podstawie ciśnienia w sieci wodociągowej, objętości podgrzewacza i zadanej w nim temperatury.

Do instalacji zasilanej z podgrzewacza pojemnościowego montuje się dowolne, dostępne w sprzedaży baterie. W tym termostatyczne i mieszające.
Podgrzewacze pojemnościowe mogą być zasilane jedno- lub trójfazowo. Szczególnie dobrym rozwiązaniem jest zakup większego ogrzewacza i wykorzystanie dwutaryfowego licznika. W godzinach nocnych, kiedy taryfa jest o połowę tańsza “ładujemy” ogrzewacz, a wciągu dnia odłączamy zasilanie elektryczne i korzystamy z ciepłej wody. Oczywiście nie robimy tego ręcznie, tylko na zasilaniu elektrycznym montujemy zwykłą czasówkę ze stycznikiem. W trakcie poboru wody jej temperatura spada, gdyż woda ciepła wypychana jest przez zimną. Stosujemy wtedy, dodatkowo przy ogrzewaczu, termostatyczny zawór mieszający wody użytkowej ustawiony np. na 40 stopni. Przy początkowej temperaturze 60-70 stopni zawór dodaje zimną wodę z sieci. W miarę wychładzania się wody, zawór miesza jej coraz mniej. Oczywiście jeśli woda w ogrzewaczu spadnie poniżej 40 stopni, to zawór nam nie pomoże. Dlatego należy dobrać nieco większy ogrzewacz. Na dom jednorodzinny z 3-4 osobową rodziną, dla wykorzystania nocnej taryfy zalecamy ogrzewacz o pojemności 200-300 litrów. Podczas, gdy dla taryfy dziennej wystarcza 100-150 litrów. Droższy zakup zwraca się już w ciągu 2 lat dzięki mniejszym kosztom eksploatacji.

Odpowiednią dla Ciebie objętość ogrzewacza pomoże Ci wybrać poniższa tabela:

Tabela doboru pojemności ogrzewacza

 

Wyposażenie sanitarne

Zlew

Zlew

+ umywalka

natrysk

Zlew

+

umywalka

+

wanna

Zlew

+

umywalka

+

wanna

+

natrysk

Zlew

+

2x umywalka

+

wanna

+

2x natrysk

Ilość użytkowników

1

1

1

1

2

3

3

4

4

5

Taryfa dzienna

10-30 litrów

30-50 litrów

50-70 litrów

75-100 litrów

75-100 litrów

100-150 litrów

150-200 litrów

200-300 litrów

200-300 litrów

300-500 litrów

Taryfa nocna + dzienna

30 litrów

75 litrów

100 litrów

150 litrów

150-200 litrów

200 litrów

200 litrów

300 litrów

300 litrów

500 litrów

Opcjonalny ogrzewacz dla oddalonych punktów poboru

10-15 litrów

30 litrów

50 litrów

 

Warto zwrócić uwagę na fakt, że ogrzewacze pojemnościowe nie ograniczają nas w przepływie. Jeśli objętość jest właściwie dobrana, to wydatek 100-200 litrów w ciągu 10 minut nie jest problemem, gdyż ogranicza nas tylko ciśnienie wody z sieci.
Jest to więc kilkakrotnie większy wydatek wody niż przy ogrzewaczach przepływowych, a szybkie napełnienie 200-300 litrowej wanny nie stanowi problemu.

Jeśli podgrzewacz pojemnościowy zamontowany jest dalej niż kilkanaście mb od punktów poboru, (niektórzy producenci podają już 8 mb) warto pomyśleć o cyrkulacji wody użytkowej.

Polega ona na poprowadzeniu trzeciej rurki ( ciepła, zimna, curkulacja) do punktów poboru oraz zainstalowaniu pompy cyrkulacyjnej, która sterowana czasowo lub temperaturowo, wywołuje przepływ wody (cyrkulację) w instalacji. Woda zimna z rurek zostaje ściągnięta z instalacji, wtłoczona do ogrzewacza, a ciepła z ogrzewacza zostaje wypchnięta do instalacji.

Warto powiedzieć jeszcze kilka słów o stratach ciepła jakie mamy w ogrzewaczach pojemnościowych. Właśnie tutaj wychodzą nam różnice w jakości produktu.

Straty oczywiście są, ale są mierzalne i możemy je przeliczyć na pieniądze, a dalej na komfort korzystania z wody użytkowej. Niestety nie wszyscy producenci podają takie dane.

Poniższa tabela przedstawia stratę dobową magazynowania wody dla ogrzewaczy Atlantic, w zależności od objętości ogrzewacza

Objętość ogrzewacza

Strata dobowa w kWh

10 litrów

0.48 kWh

15 litrów

0.58 kWh

30 litrów

0.76 kWh

50 litrów

1.13 kWh

75 litrów

1.02 kWh

80 litrów

1.23 kWh

100 litrów

1.22 kWh

150 litrów

1.72 kWh

200 litrów

2.10 kWh

300 litrów

2.69 kWh

Przy cenie 1 kWh 0.36 zł dla dziennej taryfy, łatwo policzyć ile kosztuje nas komfort korzystania z ogrzewacza pojemnościowego. Np. Dla 150 l – to ok. 18 zł miesięcznie. Na taryfie nocnej będzie to ok. połowy mniej.

Wnioski nasuwają się same.

Jeśli masz:

  1. kilka punktów poboru (1-2 łazienki z natryskiem i wanną, kuchnia) .

  2. duże potrzeby wody (dużą wannę, kilku użytkowników korzystających z wody jednocześnie)

  3. zależy Ci na komforcie

Wybierz elektryczny ogrzewacz pojemnościowy czyli bojler.

A inne rozwiązania ? np. Ogrzewacze gazowe ?

O tym w kolejnym artykule