30 lat doświadczeń w branży HVAC

Chcesz zobaczyć pompę ciepła?

Odwiedź nas - Pon-Pią: 08:00 - 16:00

Masz pytania?

Wyślij e-mail

Chcesz porozmawiać?

Zadzwoń 32 42 385 21

O nas

Nasza historia

Firma K A R B O N została założona w 1994 roku.
Pierwszą siedzibą firmy było Jastrzębie-Zdrój.
Początki działaności to usługi projektowe dla przemysłu i górnictwa w branży wentylacji i automatyki, a także usługi ogólnobudowlane i instalacyjne.

W 1996 roku zamontowaliśmy pierwszy klimatyzator marki Tadiran i od tego czasu firma wykonuje tylko i wyłącznie instalacje ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji.

Kolejne lata to intensywny rozwój. W naszej ofercie pojawiły się urządzenia Electra, Trane, LG, Miller, Mitsubishi.

W 1998 roku zmieniliśmy siedzibę i z Jastrzębia firma przeniosła się do Rybnika.

W 2000 roku, po szkoleniach w fabryce Trane we Francji zamontowaliśmy pierwszą jednostkę grzewczo-chłodzącą, a więc pompę ciepła powietrze-powietrze typu Rooftop i rozpoczęliśmy montaż instalacji ogrzewania nadmuchowego, klimatyzacji i wentylacji – czyli HVAC. 

W 2001 roku do Polski zawitała firma Daikin.
Zamontowaliśmy wówczas pierwszy klimatyzator tej firmy. 
Z firmą Daikin współpracujemy nieprzerwanie do dzisiaj.
Jesteśmy chyba jedyną firmą na Śląsku, która współpracuje z Daikin’em od samego początku.
W Polsce takie firmy można liczyć na palcach.

Od 2002 roku zaczęliśmy montować pierwsze układy ogrzewania nadmuchowego w domach jednorodzinnych na pompach ciepła powietrze-powietrze Miller i McQuay

W 2005 roku Daikin wprowadził do oferty pompę ciepła powietrze-powietrze Daikin SkyAir superinverter, z możliwością grzania całorocznego i od tego roku zaczęliśmy montaż tych pomp w układach ogrzewania nadmuchowego w domach jednorodzinnych.

W tym samym roku, po szkoleniach w fabrykach w Szwecji, zamontowaliśmy pierwszą gruntową pompę ciepła Nibe

W 2006 roku Daikin wprowadził na rynek europejski pierwszą pompę ciepła powietrze-woda typu split. Szkolenia montażowe w Polsce odbyły się w grudniu tego roku, więc montaże  ruszyły dopiero w 2007 roku.
W marcu tego roku zamontowaliśmy pierwszą niskotemperaturową pompę ciepła powietrze-woda Daikin Altherma. Oczywiście pompa pracuje do dzisiaj.

We wrześniu 2010 roku zaczęliśmy publikacje artykułów na naszym autorskim blogu blog.karbon.com.pl , by przybliżyć ofertę klientom indywidualnym, a także spopularyzować wiedzę o pompach ciepła i ich zastosowaniach w domach jednorodzinnych.

W 2011 roku zmodernizowaliśmy pierwszą kotłownię olejową, montując wysokotemperaturową pompę ciepła Daikin Altherma HT.

W 2014 roku Daikin wprowadził do swojej oferty kolejne dwie innowacyjne pompy ciepła, jakich nie było wówczas na rynku. To hybrydowa pompa ciepła, czyli połączenie kotła gazowego z niskotemperaturową pompą ciepła, oraz gruntowa, ale nie on/off, tylko inverterowa pompa ciepła, z płynną modulacją mocy. W tym samym roku montowaliśmy już pierwsze te pompy.

2014 rok, to także rok pojawienia się w Europie pierwszego klimatyzatora na czynniku R32 – Ururu-Sarara z dodatkową funkcją wentylacji i nawilżania. Nie mogliśmy odmówić sobie przetestowania i zamontowania tego klimatyzatora.

W kolejnych latach stale osiągamy I miejsce w sprzedaży pomp ciepła Daikin Altherm. W 2017 roku, jako jedna z pierwszych firm uzyskaliśmy status AFSDA, tj. Autoryzowanej Firmy Serwisowej Daikin Altherma. Aktualnie stosowana jest nazwa Serwis Fabryczny.

2018 rok – to pierwsza zamontowana przez nas pompa ciepła na czynniku R32 – Daikin Altherma 3-ciej generacji, Bluevolution. Powoli przestaliśmy oferować naszym klientom jednostki na czynniku R410A.

Rok 2019 to pierwsza zamontowana przez nas gruntowa, inverterowa pompa ciepła na czynniku R32, z funkcją aktywnego chłodzenia, w trybie rewersyjnym.

W 1998 odwiedził nasze biuro przedstawiciel handlowy jednego z producentów urządzeń klimatyzacyjnych. Stwierdził, że w Rybniku są już 2 firmy zajmujące się klimatyzacją i nie widzi miejsca na trzecią. Daje nam góra rok… ale jeśli bardzo chcemy, to możemy zaopatrywać się u niego. Czas pokazał, że dzięki naszej pasji oraz świetnym i zaangażowanym pracownikom, jesteśmy tu nadal. Ówczesnej konkurencji nie ma już od wielu, wielu lat.

Podstawa naszej działaności to szeroko rozumiany komfort cieplny obejmujący: ogrzewanie, klimatyzację, wentylację i przygotowanie wody użytkowej. 

Jak pokazuje nasza historia – specjalizujemy się w pompach ciepła.
Uważamy, że o sukcesie inwestycji decyduje przyjęcie kompleksowego rozwiązania dostosowanego do potrzeb i wymagań klienta.
Stąd nasza dewiza:

My nie sprzedajemy pomp ciepła, grzejników czy klimatyzatorów….
Dajemy Ci rozwiązanie……
To odróżnia nas od innych.