30 lat doświadczeń w branży HVAC

Chcesz zobaczyć pompę ciepła?

Odwiedź nas - Pon-Pią: 08:00 - 16:00

Masz pytania?

Wyślij e-mail

Chcesz porozmawiać?

Zadzwoń 32 42 385 21

Pompy ciepła

Pompa ciepła to urządzenie, które transportuje/pompuje ciepło z miejsca o niższej temperaturze (tzw dolne źródło) do miejsca o wyższej temperaturze (tzw górne źródło), wykorzystując do tego przemianę czynnika chłodniczego.

Można więc powiedzieć, że odzyskuje ciepło z dolnego źródła i przekazuje je do górnego.
Tym dolnym źródłem może być powietrze zewnętrzne, grunt, woda.
Tym górnym źródłem może być woda w odbiornikach ciepła w instalacji grzewczej (grzejniki, ogrzewanie podłogowe, klimakonwektory) lub powietrze bezpośrednio ogrzewane w budynku.

W zależności od typu dolnego i górnego źródła mówimy o pompach powietrze/woda, grunt/woda czy powietrze/powietrze.

Pompa ciepła powietrze/woda
pompa ciepła powietrze woda

Agregat zewnętrzny pompy ciepła odzyskuje ciepło z powietrza atmosferycznego i przekazuje je, transportując czynnik chłodniczy, do jednostki wewnętrznej (hydroboksu).
W hydroboksie ciepło przekazywane jest do wody grzewczej, która zasila instalację (grzejnikową, podłogową lub mieszaną) a także wykorzystywana jest do przygotowania ciepłej wody użytkowej.
Hydroboks może być w wersji ściennej lub zintegrowanej, zawierającej w sobie zasobnik ciepłej wody.
Pompa ciepła może również opcjonalnie chłodzić wykorzystując do tego celu klimakonwektory lub instalację podłogową.
Pompa ciepła powietrze/woda, w zależności od wymaganej temperatury zasilania, może występować w wersji niskotemperaturowej, z zasilaniem do 55 stopni, jak i wysokotemperaturowej z zasilanie do nawet 80 stopni.

Więcej informacji o najnowszej niskotemperaturowej pompie ciepła Daikin Altherma 3 i Altherma 3H oraz wysokotemperaturowej pompie Altherma 3H HT Bluevolution znajdziesz na naszym blogu.

Pompy ciepła powietrze/woda znajdują zastosowanie zarówno w nowych budynkach, jak i w modernizowanych, gdzie zastępują kotły węglowe, olejowe, pelletowe czy gazowe. Świetnie radzą sobie zarówno z instalacjami podłogowymi jak i grzejnikowymi. Szereg zdjęć z naszych realizacji znajdziesz na naszej stronie na Facebooku

Pompa ciepła gruntowa
pompa ciepła gruntowa

Gruntowa pompa ciepła nie posiada agregatu zewnętrznego, a jedynie wewnętrzny hydroboks.  Ciepło pobierane jest gruntu, dlatego też konieczne jest wykonanie wymiennika gruntowego poziomego w postaci rur zakopanych w gruncie lub pionowego w postaci odwiertów. Ciepło z gruntu przekazywane jest do układu chłodniczego pompy ciepła, a następnie do wody grzewczej, który zasila instalację (grzejnikową, podłogową lub mieszaną), a także wykorzystywana jest do przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Więcej informacji o najnowszej pompie ciepła Daikin Altherma 3 GEO Bluevolution znajdziesz na naszym blogu.

Pompa ciepła hybrydowa
hybrydowa pompa ciepła

Hybrydowa pompa ciepła to połączenie niskotemperaturowej pompy ciepła powietrze/woda (opisanej wyżej) z kondensacyjnym kotłem gazowym. Zastosowane w tej pompie algorytmy wyznaczają najbardziej efektywne połączenie trzech trybów pracy, tj. trybu samej pompy ciepła, trybu samego kotła gazowego oraz trybu hybrydowego, czyli wspólnej pracy pompy ciepła i kotła gazowego. Dzieje się to w oparciu o analizę temperatury zewnętrznej, wymaganej temperatury wewnętrznej i temperatury zasilania oraz wprowadzonych przez użytkownika stawek za energię elektryczną oraz gazową. Dzięki temu hybrydowa pompa ciepła działa zawsze z najwyższą możliwa sprawnością ekonomiczną i pozwala na uzyskanie do nawet 35% oszczędności w stosunku do samego kotła gazowego.

Hybrydowe pompy ciepła znajdują zastosowanie głównie w modernizowanych instalacjach z kotłem gazowym lub w nowych, większych  budynkach z przewidzianą instalacją gazową.

Więcej informacji o hybrydowej pompie ciepła Daikin Altherma znajdziesz na naszym blogu.

Pompa ciepła powietrze/powietrze
Pompa ciepła powietrze powietrze

W pompie ciepła powietrze/powietrze, górnym źródłem jest powietrze w budynku, które ogrzewa ona bezpośrednio. Składa się ona z agregatu zewnętrznego oraz jednostki wewnętrznej lub kilku jednostek, zamontowanych w ogrzewanych pomieszczeniach. Jednostki wewnętrzne mogą występować w różnych konfiguracjach, tj ścienne, przypodłogowe, kasetonowe, podsufitowe i kanałowe.

Te ostatnie stanową szczególny przypadek ogrzewania nadmuchowego, gdzie kanałowa jednostka centralna rozprowadza poprzez sieć kanałów ciepłe i zimne  powietrze do pomieszczeń wymagających ogrzewania i chłodzenia.

Więcej informacji o kanałowych pompach ciepła Daikin SkyAir serii Alpha, przeznaczonych do całorocznego ogrzewania znajdziesz na naszym blogu.

W naszej ofercie znajdziesz także pojedyncze jednostki split ścienne i przypodłogowego, również dedykowane do całorocznego ogrzewania, z temperaturą pracy do -25 stopni. Aktualnie noszą one nazwę, OH, od słów Optimised for Heating. (wcześniej nosiły nazwę Daikin COLD)

Więcej informacji o pompach ciepła Daikin OH (COLD), przeznaczonych do całorocznego ogrzewania pomieszczeń znajdziesz na naszym blogu.